November 21, 2014

On reading. André Kertész

"On reading" jest moim ulubionym cyklem fotograficznym i pisałam już o nim kiedyś w innym miejscu. Ale spróbuję jeszcze raz. 
Jego autor, węgierski artysta André Kertész (1894-1985), był jednym z najbardziej inspirujących i płodnych twórców w historii fotografii. A album o ludziach czytających jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł. Kertész przyłapywał obiektywem swojego aparatu (Leica, jakżeby inaczej) ludzi na całym świecie. Wszyscy oni czytają książki, gazety, pisma w różnych, zwyczajnych i mniej zwyczajnych sytuacjach. W parkach, na ulicy, na dachu, w kawiarni. Czytanie jest uniwersalną przyjemnością, co fotograf uwiecznił w setkach zdjęć robionych czytającym przez całe swoje życie. Dając tym samym, o ironio, świadectwo przejścia od kultury litery do kultury obrazu.
Zdjęcia z cyklu "On reading" są utrzymane w duchu renesansu, humanizmu. Czytanie stawia znak równości pomiędzy ludźmi na każdej szerokości geograficznej, ludziom różnych opcji religijnych, politycznych, obyczajowych. 
Czy dziś ten cykl miałby taki sam tytuł? Czy byłby kontynuowany, gdyby André Kertész żył? Zastanawia mnie, czy Kertész z taką samą pasją uwieczniałby na kliszy ludzi gapiących się w swoje telefony. Na ulicy, w parku, w metrze, na przyjęciu....


 zdj. The Guardian

Zdj. telegraph.co.uk

 Zdj. www.bulgergallery.com

Zdj. The Guardian

Zdj. www.sneakymagpie.com

Posiadanie tego albumu jest moim ogromnym bukinistycznym marzeniem:


No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger