November 23, 2014

Złota Kaczka. Teatr Dramatyczny w PłockuJan Polak wystawił na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku warszawską legendę o Złotej Kaczce. I zrobił to bardzo dobrze.

Opowieść ma moralizatorski koloryt (Czy pieniądze dają szczęście?A skąd!!!), ale za to adaptacja jest znakomita - świetny zespół aktorski, mało znane, nieopatrzone "gęby", a jednocześnie bardzo utalentowane, aktorzy grają z zapałem i bardzo serio. Niezła scenografia - co prawda warszawski widz rozwydrzony hi-techowymi rozwiązaniami Romy mógłby kręcić nosem, ale  moim zdaniem, na te warunki finansowe, którymi dysponuje Płock, wyszło nowocześnie i ciekawie. Piękne rozwiązania multimedialne i instalacja wideo. Świetna muzyka i piosenki. Najmłodsi wyją z radości zwłaszcza podczas wykonywania jednej z klaskaniem.

Najsłabiej wypadły chyba kostiumy, bardzo typowe. Na pewno pomagają dzieciom, głównym odbiorcom tej sztuki, w  zrozumieniu tego, co dzieje na na deskach sceny, ale są one naprawdę bardzo oczywiste. Nie mam pojęcia też, jak radzą sobie dzieci młodsze, przedszkolne, z odszyfrowaniem znaczeń wielu archaizmów w tekście. Można było się ich pozbyć, bo doprawdy mało który pięciolatek wie, co to są chodaki.

"Złota kaczka"

Reżyseria: Jan Polak


Muzyka: Jagoda Sobolewska, Piotr Matuszkiewicz


Scenografia: Dariusz Piotrowski

 

No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger