January 10, 2015

Serial (Podcast)


 Zdj. kbia.org

Czym jest podcast, nie trzeba chyba tłumaczyć. Ale czym może być, dowiedziałam się dopiero kilka tygodni temu. Odsyłam do notki Ani, która zachęciła do słuchania "Serialu" (a jak Anna namawia, to mnie nie trzeba dwa razy powtarzać) TUTAJ.
"Serial" jest przede wszystkim popisem kunsztu dziennikarskiego. W dwunastu odcinkach Sarah Koenig odkrywa przed nami, w przedniej narracji, prawdziwą historię Adnana Syeda, który od piętnastu lat odsiaduje wyrok dożywocia za zabójstwo swojej byłej dziewczyny -  Hae Min Lee. Zabójstwo, do którego Syed nie przyznaje się od początku. Proces oparł się w zasadzie całkowicie na zeznaniach kumpla (byłego już), którego nieskładne argument kontruje autorka serialu.  Z odcinka na odcina Koenig odkrywa przed nami meandry dramatycznych zajść, przeprowadza rozliczne rozmowy z samym Syedem, jego znajomymi, rodziną. Nic nie jest takie, jakie się wydaje, zwłaszcza że Adnan nie ma alibi na czas morderstwa.
"Serial" jest o ważnych pytaniach i ważnych sprawach. Ale jest też - przede wszystkim - o tym, co pomiędzy nimi. O chwilach i szczegółach, które łatwo przeoczyć, które pozornie nie mają znaczenia. A jednak mogą przeważyć szale wagi w rękach Temidy. 
Koenig sięga po tradycyjne środki narracyjne, rodem z Dickensa i Stendhala. Daje nam całą panoramę relacji i środowiskowe tło najważniejszych postaci. Jest też niczym najwspanialszy autor kryminałów, bo trzyma nas w napięciu do samego końca. Mamy wrażenie, że mówi ktoś, kogo bardzo dobrze znamy, jakaś przyjaciółka niemalże, która cierpliwie, krok po kroku, odtwarza co się zadziało pomiędzy nastolatkami z Woodlawn High School w Baltimore w stanie Maryland. Nie ma tu nic z taniej sensacji. To rzetelny, fachowy majstersztyk. 
"Serial" do wysłuchania TUTAJ.

No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger