April 20, 2015

Dzikie historieNazwisko Pedro Almodovar umieszczone plakacie na pewno zrobiło swoje w promocji tego filmu. choć to nie słynny Hiszpan jest reżyserem obrazu, ale Argentyńczyk Damián Szifro, który także napisał scenariusz. 
Całość składa się z sześciu filmowych nowel, z których każda jest tytułową "dziką historią", czyli tym momentem w życiu, który uwalania w nas pokłady agresji, nienawiści i chęci zemsty. W realu oczywiście najczęściej pozostaje nam pofantazjować na temat, co byśmy komu zrobili i jak się odwdzięczyli, ale na wygrażaniu pięścią niebiosom i złorzeczeniu (zazwyczaj) się kończy. Film Szifrona mógłby być zatem filmem ze wszech miar terapeutycznym, bo wszyscy bohaterowie robią, na co mają ochotę, kiedy odcisk, który im deptano dłuższą chwilę, pęka z trzaskiem i nie pozostaje nic innego jak walić w mordę.  
Jest i panna młoda, która dowiaduje się, że mąż ja zdradzał, i pirat drogowy, który dostaje nauczkę, i zemsta na bezdusznych urzędnikach bezdusznego systemu i kilka innych opowieści. Całość bardzo zabawna, chwilami można naprawdę boki zrywać. I uzdrawiać się, tak uzdrawiać! Bo nareszcie - nic nie szkodzie, że tylko w filmie - ktoś działa jak powinien, ma odwagę, nie boi się mówić, co myśli i nic nie obchodzi nikogo grzeczność i poprawność polityczna.  
"Dzikie historie" miały nominację do tegorocznych Nagród Akademii za najlepszy film nieanglojęzyczny. Aż tak dobry ten film nie jest. Szifron jest sprawnym rzemieślnikiem, ale nowele są nierówne. W zasadzie lepszym pomysłem byłby...serial oparty na tym pomyśle. Co tydzień inna dzikia historia,  by widzom zmęczonym życiem, pracą, dojazdami do pracy, użeraniem się z niekompetentnymi oficjelami, szefami, współpracownikami popuścić pary z uszu. Dla ogólnego lepszego społecznego samopoczucia. Osobiście widziałbym nowelę o zemście na minister edukacji. [*mrugam]. 
W każdym razie fani Almodovara czy też Quentina Tarantino nie będą rozczarowani.  


 Zdj.the culturist.com

No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger