July 24, 2015

Omen 1976Ostatnio odgrzewam stare filmy. Takie, których nie znam, bo nigdy nie było czasu obejrzeć  (za dużo na bieżąco w kinie się działo), albo takie, które oglądałam, ale zapomniałam. 
Omijam horrory z daleka. Ale nie pogardzę dobrym suspensem. Stareńki "Omen" byłby zatem jak znalazł, ale trąci jednak myszką. Trochę co prawda, lecz spadek napięcia nerwowego u widza całkiem wszak spory przez to.
Młodociany Antychryst, syn amerykańskiego dyplomaty, nie przeraża tak bardzo jak można było się spodziewać, choć na wielki plus obrazu Richarda Donnera zaliczam zredukowanie akcji typu gore do minimum (w przeciwieństwie do starszego o trzy lata równie słynnego "Egzorcysty")  i zbudowanie nastroju za pomocą niedomówień, dźwięku i muzyki.
Gregory Peck (Oscar!!!) miota się w tym filmie z bezsilności (jako ojciec dziecka Szatana) i wolałam go w "Rzymskich wakacjach" (wcale nie dlatego, że był tam młodszy). Największy wrażenie robi mały Harvey Stephens jako demoniczny Damien - pucołowaty, kędzierzawy, o niesamowitym, przenikliwym spojrzeniu oraz Lee Remick jako jego matka coraz bardziej pogrążona w depresji. 
Z całej trójcy diabolicznych filmów powstałych w tamtym czasie  - jeszcze "Dziecko Rosemary" 1968 (oglądałam będąc w ciąży, co pewnie świadczy o jakiejś skłonności do perwersji ;-))  i "Egzorcysta" 1973 - ten nie jest "najstraszniejszy". Mieszanina teologii z New Ageo'wym mumbo-jumbo jest jednak miejscami zabawna, choć wiele horrorów dużo późniejszych nadal uparcie idzie tą samą droga (ileż filmów o proroctwach i dzieciach diabła powstało od tamtego czasu!).
Po latach inny znany twórca horrorów -Wes Craven przyznał, że przeniesienie ciężaru grozy na bohatera-dziecko było jednym z najgenialniejszych pomysłów. Wszyscy boją się potworów, wampirów, duchów. Nikt nie boi się dzieci. A powinien. :-)
P.S. Nie zamierzam oglądać remake'u z 2006r. Niektóre filmy robi się tylko raz. Po prostu.

1 comment:

  1. Rewelacyjny film. Ma swój klimat, niepowtarzalny klimat.

    ReplyDelete

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger