August 15, 2015

Księżniczka KaguyaTo zupełnie odmienna oferta japońskiego studia animacji Ghibli, którego jestem wierną fanką. Nie ma duchów, nie ma charakterów żądnych przygód. Jest za to pastelowa, delikatna animacja i eteryczna bohaterka. I jest to zdecydowanie jedno z najmocniejszych wizualnie dzieł ze stajni Ghibli. Bardzo, chciałoby się rzec, impresjonistyczne. Jakby szkicowane węglem i malowane akwarelami. Jego reżyserem jest Isao Takahata (autor świetnego "Grobowca świetlików" i ojciec założyciel Ghibli) i jest to jego pierwszy od 15 lat pełnometrażowy film.  Bardzo urzekł moją sześcioletnią córeczkę. 
Fabuła filmu oparta jest na TEJ  ludowej opowieści z X wieku. Pewnego dnia Sinaki, zbieracz bambusowych drzew, znajduje w bambusowym pędzie księżniczkę Zabiera ją do domu, gdzie zamienia się ona w niemowlę i zbieracz razem z żona postanawiają je wychować. Przez pierwsze lata żyją zgodnie w ubogiej chatce, dziewczynka bawi się z dziećmi ze wsi, poznaje świat jak każde inne małe dziecko. Wszystkimi zmysłami i widzimy, jak od początku bardzo jej się on podoba.  Rodzice wiedza jednak, że nie jest zwyczajną dziewczynką i chcą zapewnić jej życie godne prawdziwej księżniczki. Wyjeżdżają zatem do stolicy w poszukiwaniu odpowiedniego męża i w celu nauczenia Kaguyi dworskiej etykiety. Zamknięta w złotej klatce formalności i konwenansów dziewczyna nie jest szczęśliwa.Zmusza się do wyskubania brwi, czernienia zębów (w okresie Heian z czarnymi zębami chadzały największe elegantki) i do nauki gry na koto.
Nie powiem nic więcej, ale niezwykła jest magia tej opowieści. Bardzo kojarzy się z Andersenowską "Małą syrenką", która też była opowieścią o tym, jak wrażliwa nie-ludzka istota zakochała się w ziemskim padole. A Takahata jak nikt potrafi wniknąć w duszę młodej dziewczyny (reżyserował m.in.: "Anię z Zielonego Wzgórza") i sprawić, że jej głód życia, ucieczka do wolności  nie wydaja się ckliwe, ale ważne.
Akcja toczy się nieśpiesznie i daje czas (film jest długi, trwa 2 godziny i 17 minut) na odetchnięcie od feerii jaskrawych, pełnych kolorów amerykańskich animacji (skądinąd bardzo dobrych, ale jednak zupełnie, zupełnie innych).

3 comments:

 1. Trochę długi ten obraz, jeśli mam być szczera...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ale jakie to ma znaczenie, skoro to dobry film????

   Delete
 2. Masz rację, bardzo dobry film. Urzekła mnie scena z nauką chodzenia małej Kaguyi - radość Sinaki jest mi bliska :)
  A moja ośmiolatka skomentowała odchodzenie Kaguyi: Mnie też by zabrali, bo nie wytrzymałabym dnia bez robienia gwiazdy :)

  ReplyDelete

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger