November 11, 2015

Mój sąsiad TotoroTo jeden z moich najbardziej ulubionych filmów ze stajni Ghibli. I oczywiście klasyka anime, kamień milowy w historii japońskiej sztuki animacji. (Zresztą rok 1988, który przyniósł "Mojego sąsiada Totoro", dał także genialny "Grobowiec świetlików").
Ojciec i dwie jego córki - Mei i Satsuko przeprowadzają się do domu na wsi. W tym czasie matka przebywa w szpitalu, dziewczynki bardzo cierpią z powodu rozłąki. Nowy dom, stojący w cieniu olbrzymiego kamforowca, okazuje się być niesamowitym miejscem - odwiedzanym przez różne leśne duchy i duszki. Siostry widzą więcej niż dorośli i mogą te stwory zobaczyć. Jeden z nich  - troll Totoro (bohater książki, którą córkom czytała niegdyś matka) zostaje najlepszym przyjacielem czteroletniej Mei.
Bardzo się ta fabuła kojarzy oczywiście z książką Lewisa Carrolla. Alicja wpadła do tunelu pod drzewem, mała Mei również. Ale ten japoński Wonderland jest piękną metaforą ucieczki w świat fantazji przed smutną rzeczywistością. A całość jest przepiękną mieszanką fantasy i czułości, z  jaką myślimy o szczęśliwym dzieciństwie (reżyser filmu, Hayao Miyazaki, tworząc "Totoro" odwołuje się zresztą do swoich lat młodości spędzonych na japońskiej prowincji).
Kapitalna jest tu warstwa psychologiczna - obie bohaterki są na tyle reprezentatywne, że każdy odnajdzie w ich albo siebie, albo swoje dzieci. Starsza siostra niesie na plecach ciężar odpowiedzialności za młodszą. Ojciec nieustannie pracuje (choć na pewno bardzo kocha dziewczynki), matki nie ma. Ale mimo wszystko codzienność w tym filmie jest zaczarowana i każda najprostsza czynność zyskuje nowy, fantastyczny wymiar. I sprzątanie domu, i czekanie w deszczu na autobus. Poza tym zarówno warstwa rysunkowa, jak i dialogowa - majstersztyk. Nic dziwnego, że Totoro stał się w ogóle logo studia Ghibli i jest ulubiona postacią każdego małego Japończyka. 
Jeśli chcecie wiedzieć, "gdzie mieszkają dzikie stwory", to odpowiedź brzmi - właśnie tu.  W tym filmie.

No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger