December 20, 2015

Flesh and bone

 

Bardzo nierówny serial produkcji telewizji STARZ o świecie baletu. Autorką scenariusza jest Moira Walley-Becektt, która dostała nagrodę Emmy za jeden z odcinków "Breaking Bad". Świat American Ballet Company jest w jej wersji równie mroczny jak świat dealerów amfetaminy. 
Znamy to, niestety, z "Black Swan" i to jest minus serialu. Gęsto tu od tragedii i toksycznych związków. Za gęsto. Do tego stopnia, że chwilami zadawałam sobie pytanie, czy to wszystko jest aby na serio.
"Flesh and bone" obliczony został, na szczęście, na jeden sezon i całość zamknęła się w ośmiu odcinkach. Warto jednak na nie spojrzeć, jeżeli lubicie balet. Tym razem - inaczej niż filmie Arronosfky'ego  - zatrudniono do wszystkich ról prawdziwych baletmistrzów i prawdziwe baletnice. Na uwagę zasługuje Sarah Hay jako pierwszoplanowa bohaterka (Claire), którą poznajemy zaraz w pierwszej scenie pierwszego odcinka, kiedy ucieka z domu i wsiada w pociąg do Nowego Jorku. Tu staje do przesłuchań do ABC i dostaje się do prestiżowego zespołu za pierwszym razem, co wzbudzi zazdrość i hejt kolegów i koleżanek. Sarah Hay w każdym razie udźwignęła niełatwe zadanie i zagrała brawurowo kogoś, kogo nie bardzo da się lubić. Trudno zresztą w tym serialu o jakąkolwiek postać, choćby jedną pozytywną, taką, której można kibicować.
Całość robi wrażenie bardzo skomplikowanej, każdy ma tu jakiś poważny problem - albo z seksualnie agresywnym bratem, albo z narkotykami, albo z rosyjską mafią. Dużo tu zbliżeń, nagich ciał, mało za to radości z twórczej działalności. Dlatego tym bardziej warto skupić się na świetnie zmontowanych scenach tańca - od prób po premierowy występ w ostatnim odcinku.

3 comments:

  1. Dzięki za polecenie. Obejrzę ze względu na sceny tańca :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. W końcu obejrzałam :) Faktycznie nagromadzenie mroczności, która wystarczyłaby na kilka sezonów. Ale i tak się cieszę, że widziałam.

      Delete

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger