June 24, 2016

Wakacje

Naprawdę uczciwie zapracowałam. :-) Za mną trudny rok, przede mną Nowe. Ale dopiero po wakacjach. Pożyjemy, zobaczymy.

Tymczasem dawno nie było fotografii na stronach Brulionu. To tak wakacyjnie i z okazji lata jedno z najbardziej znanych zdjęć zmarłej w zeszłym roku amerykańskiej fotografki Mary Ellen Mark: 

zdj.nytimes.com

Zdjęcie ma tytuł "Cousins: Amy and Amanda" i przedstawia dwie kuzynki zbijające bąki na podwórku koło domu jednej z nich w Północnej Karolinie.  Dziewięcioletnia Amanda w pełnym makijażu pali papierosa i bezczelnie patrzy w obiektyw, nieco pulchna Amy moczy się w basenie. Niepokojące i wyprowadzające z błogiej równowagi, prawda?
Cała Mark. Specjalizowała się portretach dorosłych i dzieci z marginesu, z dołów społecznych, antycelebrytów. Ludzi niepięknych, niebogatych, nie z pierwszych stron kolorowych magazynów. A jednak obiektyw jej aparatu jest niesłychanym łącznikiem pomiędzy nimi - czyli bohaterami zdjęć - a nami oglądającymi. Nie mniej fascynujący są ci ludzie niż wyglansowane Photoshopem buzie gwiazd. A raczej nawet bardziej przez to ciekawe. Bo prawdziwe, szczere, chmurne, nie na sprzedaż. 
Amanda na zdjęciu jest typem zuchwałej dziewczynki, takiej, której wydaje się, że wszystko jej wolno. Wolno jej zmierzyć cię od stóp do głów cynicznym spojrzeniem zbyt wcześnie dojrzałego dziecko i wolno jej zapalić. Bo tak. Nikt nie będzie sprzeciwiał się Amandzie, na pewno nie Amy - drugi plan. Pewnie zawsze drugi plan. 
O  samej bohaterce fotografka mówiła tak: 
“Nine-year-old Amanda was very intelligent and very naughty. She was, of course, my favorite.” (TU)
Inne zdjęcia Mark są równie ekscentryczne - jej bohaterami byli włóczędzy, bezdomni. Pisała: "I'm most interested in finding strangeness and irony in reality. That's my forte." 
I to prawda. Zwłaszcza teraz te zdjęcia są bardzo ważne, bardzo potrzebne. W świecie Kim Kardashian nie istnieją dzieci takie jak Amanda i jej pucołowata kuzynka. A jednak świat, czy tego chcemy czy nie, nie jest światem Kim Kardashian i nie ma z nią, jej futrami w wersji mini dla córki North i diamentami jej męża- nic wspólnego. Jest znacznie bardziej światem Amandy niż światem Kim. No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger