November 03, 2016

Europejskie Centrum Solidarności

Otworzone zaledwie dwa lata temu ECS w Gdańsku jeszcze pachnie nowością. I robi niesłychane wrażenie. Całość - poświęcona nie tylko wydarzeniom w Stoczni w 1980r., ale całemu ruchowi społecznemu "Solidarność", upadkowi komunizmu, latom 80.  - zamknięto w oszałamiającej architektonicznie bryle. Tuż obok słynnej bramy przycumował statek. Właśnie takie wrażenie robi budynek ECS, pokryty pordzewiałą stalą Corten.  
W budynku znajduje się multimedialna, interaktywna wystawa (zgodnie z duchem czasów, komu podobało się Muzeum Powstania Warszawskiego, POLIN - ten nie powinien narzekać) zaaranżowana przez pracownię Studio 1:1. Dowiadujemy się z niej tylko o tym, co, kto, jak, kiedy i dlaczego, ale wychodzimy autentycznie podbudowani ideą międzyludzkiej solidarności. Wśród rzeczy do obejrzenia znajdują się między innymi tablice z wypisanymi na nich hasłami Porozumień Sierpniowych, makieta Okrągłego Stołu, suwnica Anny Walentynowicz, milicyjny star, pokój Jacka Kuronia i makieta mieszkania z czasów PRL. Jest i o ruchu robotniczym, i o strajkach, i o wielkich tragediach, jakimi były stan wojenny i strzelanina w kopalni "Wujek", i triumfie wolności, czyli pierwszych wolnych wyborach. Osobiście najbardziej wzruszyła mnie ostatnia sala - ultraprosta w wystroju, z jedną ławeczką i filmowym pasmem wyświetlanym na dwóch ścianach - poświęcona wszystkim, którzy walczyli w obronie wolności z ideą "bez rozlewu krwi", a zatem i Lechowi Wałęsie, i Gandhiemu, i Martinowi Lutherowi Kingowi, i Vaclavovi Havlowi, i Aung Saan Suu Kyi.
Wewnątrz budynku znajduje się też przepiękny zimowy ogród, z dachu zaś od wiosny do jesieni można podziwiać panoramę Gdańska znaczoną pochylonymi nad miastem żurawiami. W ECS jest też piękna biblioteka, kilka barów, strefa zabaw dla dzieci. 
Z całą pewnością jest Centrum już dziś ważnym punktem na turystycznej mapie Pomorza. Porządna lekcja współczesnej historii (warto dodać, że audioprzewodniki, które dostajemy razem z biletem są nagrane także w wersji dla dzieci; moja siedmioletnia córka z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała wszystkiego). 

Zdjęcia ze strony ESC. No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger