March 11, 2017

Dziewczynka i byk

To jest hit dekady, a może nawet czegoś więcej niż dekady. We wtorek pod budynkiem nowojorskiej giełdy stanęła taka oto rzeźba:


"Fearless girl", bo tak nazywa się owo dzieło z brązu, nie stoi w tym miejscu oczywiście przypadkiem. Jej adwersarzem jest słynny byk, który stanął na Wall Street nocą, po kryjomu, w 1989r. Jego autorem jest Arturo di Modica, który chciał przy pomocy rzeźby szarżującego zwierzęcia upamiętnić wyrwanie się z dołka po załamaniu rynku w 1987r. Byk stał się symbolem giełdy i Wall Street w ogóle. Ale nie jest już sam. 
Prosto w oczy, odważnie i wyzywająco patrzy mu mała dziewczynka, z rozwianym kucykiem i pewnością siebie na buzi. Ma obok siebie napis "Know the power of women in leadership. SHE makes the difference". "Nieustraszona dziewczynka" została zainstalowana przez firmę State Street Global Advisors (autorką statui jest Kristen Visbal) celowo w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet. State Steer chciało w ten sposób zwrócić uwagę na ogromną potrzebę włączania kobiet między szeregi członków zarządów i rad nadzorczych firm. Rzeźba pojawiła się po cichu, ku zaskoczeniu nowojorczyków. Ale jej pojawienie wywołało lawinę informacji i zdjęć. Twitter oszalał i nie było chyba nikogo, kto nie mieszka w NYC i nie chciał natychmiast sfotografować się z dziewczynką. Ba, sama chętnie bym się z nią sfotografowała, gdybym mieszkała na Manhattanie. 
Dziewczynka wniosła coś niesłychanego do atmosfery, którą chcąc nie chcąc organizowała postać z oszalałego z wściekłości byka. Pełnego testosteronu, symbolizującego siłę fizyczną, nadęte ego i przemoc. I przeciwko temu wszystkiego pojawia się ktoś kruchy z pozoru, ale bardzo odważny. Dziewczynka równoważy samczość byka. I mam nadzieję, że zapoczątkuje zmiany w firmach, że doczekam czasów, gdy będziemy tyle samo co faceci zarabiać, gdy nie trzeba będzie po pracy w biurze odrabiać etatu w domu. Już jestem fanką tej rzeźby i jedyne, co mogę powiedzieć, to "Go, girl!". 


Zdj.The Boston Globe

2 comments:

  1. Jako osoba po części pracująca we branży, której dotyczy ta akcja, mogę powiedzieć: świetna robota! Zwraca uwagę prostotą przekazu.

    ReplyDelete
  2. :-) Tak. Bez zadęcia, fanfar, nachalności.

    ReplyDelete

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger