March 19, 2017

Piękna i BestiaDrugi po "Kopciuszku" (recenzja TUTAJ) film fabularny na podstawie oryginalnej animacji, jaki widziałam. (Wcześniej Disney wypuścił jeszcze "Maleficient", ale nie był on do końca fabularną wersją scena po scenie bajki o "Śpiącej Królewnie"). "Piękna i Bestia" ze śliczną Emmą Watson w roli Belle zniewala muzyka, kostiumami i scenografią. I jest o kilkanaście minut przydługa, o czym za moment. 
O ile "Kopciuszek" w cudowny sposób pogłębił animację, tym razem mam wrażenie, że tak się nie stało. Nie znaczy, że jest źle.  Jest pięknie i pełno tu Disnejowskiego czaru, ale zbyt dosłownie animacja sprzed 26 lat (aż tylu???) ożyła na ekranie. Scenariusz i piosenki - te same. Większość kadrów - ta sama. Dla widzów w moim wieku, to znaczy tych, którzy rzewnie łkali na oryginalnej wersji, to miła dla oka uczta. Ale z drugiej strony spodziewałam się jednak czegoś bardziej świeżego. Zdecydowanie panuje w Hollywood obecnie moda na nostalgię. 
Absolutnie nie chciałabym was tu zniechęcić do pójścia do kina. Wręcz odwrotnie. To piękna, dwugodzinna iluzja, po seansie której człowiek lepiej się czuje i jeszcze chwilę wierzy, że świat może być piękniejszy. Każdy detal w tym obrazie jest doszlifowany i dopieszczony. Zaczynając od kolorów nieba, kończąc na sukniach Belli. Emma Watson (która odrzuciła rolę w "La La Land" dla "Pięknej i Bestii) ze swoim inteligentnym błyskiem w ciemnych oczach, Dan Stevens jako Bestia (naprawdę aktorski majstersztyk, Bestia staje się kimś, w kim rzeczywiście można się zakochać), Kevin Kline jako ojciec,  Ewan McGregor jako Płomyk, Emma Thompson jako Pani Imbryk. Plejada najlepszych z najlepszych. Najmniej chyba podobał mi się Luke Evans, który przerysował Gastona i zrobił z niego karykaturę większą niż w bajce z 1991r. 
Dodano do tej fabuły kilka scen, których w pierwowzorze nie było. Dowiadujemy się, dlaczego książę był taki rozpuszczony, dlaczego Maurycy wychowywał Bellę sam. Poza tym po raz pierwszy w filmie Disneya pojawia się wątek gejowski - prawa ręka Gastona, komiczny Le Fou ewidentnie kocha swojego pana w szczególny sposób. Jest to przełamanie wielkiego tabu i na pewno wymagało odwagi ze strony producentów. 
Tak czy siak jest to romans, opowieść o miłości ponad wszystko. Łzy wzruszenia wiszą na rzęsach i zasadniczo o to chodziło. Plus ośmiolatka i pięciolatek zachwyceni. 

Zdj. thecosmopolitan.com

No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 Brulion kulturalny , Blogger